Podvýživa

26. února 2008 v 8:15 | Étoile |  UNICEF.cz
Největší zabiják
150 Kč zajistí terapeutickou výživu jednoho podvyživeného dítěte na celý měsíc. Přesto každý den umírá hladem 15 000 dětí. To je mnohem více, než kolik zabijí války a přírodní katastrofy.
Smutný paradox
Svět vyrábí dostatek potravin pro nasycení každého muže, ženy i dítěte na Zemi. Ve světě nadbytku, ve kterém lidé vydávají vysoké částky za prostředky na hubnutí, je těžko představitelné, že pro miliony domácností je zajištění dostatečné stravy a pitné vody neřešitelným problémem. Podle údajů FAO (Organizace pro výživu a zemědělství) na světě trpí chronickou podvýživou 815 milionů lidí.
Ve světě nadbytku bychom neměli odvracet zrak od tichého, plíživého moru hladu a žízně, které mají každoročně na svědomí miliony nevinných obětí a brání snahám o trvalé zlepšení situace v rozvojových zemích. Pokud mají lidé hlad, těžko se dá zlepšovat jejich zdravotní stav. Není možné dát dětem kvalitní vzdělání, když jsou příliš zesláblé na to, aby byly schopné vnímat výklad učitele. Nemůžete chránit životní prostředí, když jsou lidé nuceni dobývat z vyčerpané půdy poslední zbytky úrody. A nemůžete přesvědčit farmáře, aby dali přednost kvalitě, když bojují o pouhé přežití.
Selský rozum říká, že hlad je projevem chudoby a že ekonomický růst automaticky odstraní i hlad. S pracovní silou, která má prázdný žaludek, je ovšem jakýkoli pokrok dosti obtížný. Hlad je totiž jak důsledkem, tak příčinou chudoby. Hladoví lidé mají méně možností a schopností, jak zlepšit kvalitu svého života, takže hlad je udržuje v chudobě. Klíčem k pokroku je tedy odstranění hladu a podvýživy.
Mezi kvalitou stravy a ekonomickou situací je skutečně úzký vztah. V roce 1994 nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Fogel dokázal, že zlepšení kvality potravin a zdravotní péče v Británii a Francii v 19. století bylo příčinou celých 50 procent jejich ekonomického růstu.
Když hlad se stává osudem
Hlad a podvýživa nejsou důsledkem pouhého nedostatku potravin, ale spíše kombinací chudoby, nerovného přístupu a chybných priorit. V rozporu s obecnou představou je většina případů podvýživy způsobena nedostatečným příjmem proteinů, vitaminů, minerálů, jednotvárnou stravou, nízkou kalorickou hodnotou přijímané stravy, častými infekcemi zažívacího ústrojí, špatnou zdravotní péčí a nevhodnými stravovacími zvyklostmi.
Podvýživa se považuje za "neviditelnou" humanitární katastrofu, protože - stejně jako u pověstného ledovce - její základna většinou zůstává zraku světové veřejnosti skryta. Každý rok umírá v rozvojových zemích přibližně 11 milionů dětí mladších 5 let zbytečně - a podvýživa je příčinou úmrtí celé poloviny z nich. Na velkém množství dětí, které tento kritický věk přežijí, navíc podvýživa zanechává doživotní Kainovo znamení: nízký vzrůst, oslabený imunitní systém, snížený intelekt.
Nejničivější účinky má podvýživa na lidský plod. Dnes již víme, že pokud během vývoje v těle matky a poté v kritickém období prvních tří let života dítě není dostatečně živeno, tento handicap již později nemůže dohnat, protože jeho tělo nemělo potřebný stavební materiál pro tvorbu enzymů, hormonů a ostatních látek, kterých je zapotřebí pro vývoj nervového a imunitního systému. Odborníci to nazývají výživovým programováním. Například nedostatek jódu může způsobit vážné mentální a fyzické zaostávání, nedostatek železa nebezpečnou anémii nebo sníženou výkonnost, vážný deficit vitaminu A vede až ke slepotě a poškození imunitního systému, deficit kyseliny listové potom způsobuje nízkou porodní váhu nebo rozštěp páteře.
A jako u většiny podobných problémů, kruh se uzavírá: ženy, které v dětství trpěly podvýživou, rodí děti s nízkou porodní váhou. Hlavní příčinou zaostávání 177 milionů dětí na celém světě je právě podvýživa jejich matek.
Hlad není pouze problémem subsaharské Afriky, odkud většinou přicházejí fotografie dětí s obličejem plným much a vypouklými bříšky, ale také mnoha zemí v Jižní Americe a Asii. 40 procent všech dětí trpících podvýživou žije v Indii. Podvýživa tuto zemi stojí ročně nejméně 10 miliard USD ve formě ztracené produktivity a nákladů spojených s nemocemi a smrtí.
Více než chleba
Základními prostředky, které UNICEF (Dětský fond OSN) v boji s podvýživou používá, jsou: správná výživa, včetně výhradního kojení během prvních šesti měsíců života dítěte, dodávání potřebných vitaminů a minerálů, prevence a léčba nemocí, osvěta v oblasti péče o dítě a stravovacích zvyklostí.
Stejně tak je důležitá ochrana práv žen a dívek. Zkušenosti z celého světa totiž potvrzují, že všude tam, kde jsou ženy a dívky diskriminovány, podvýživa dosahuje hrozivých rozměrů. Děti narozené ženám bez vzdělání jsou vystaveny dvojnásobnému riziku úmrtí na podvýživu než děti matek s pouhými čtyřmi dokončenými třídami. Na snížení podvýživy u dětí rovněž pozitivně působí osvěta v oblasti plánovaného rodičovství, zejména ponechání odstupu alespoň tří let mezi jednotlivými porody.
Rwanda: UNICEF podporuje růst dětí i zeleniny
Je všední den ve vesnici Mukoma. Půda je ještě rozbředlá vlivem chladného ranního deště. To ale nemůže odradit více než šedesát místních žen s dětmi, aby se tento měsíc poprvé nezúčastnily setkání s lékařem a zdravotní sestrou, kteří přijeli děti zvážit.
Ženy se shromáždily pod velkým stromem - avokádem. Váha UNICEF je zavěšena na jedné z nejsilnějších větví. Zdravotní sestra každé dítě zavěsí do kalhotek, které jsou s váhou spojeny. Tímto jednoduchým a pro mnohé děti i zábavným způsobem je snadné zjistit váhu dítěte a zaznamenat ji do karty, kterou má každá z matek u sebe. V kartě je barevně vyznačeno, jaká váha odpovídá věku dítěte: zeleně oblast normální váhy, žlutě oblast mírné podvýživy a červeně váha, která znamená těžkou podvýživu.
Sestra Philomène, která zdejší aktivity řídí, k tomu říká: "Matky se sledování váhy dětí účastní ve velké míře. Myslím, že to je hlavně proto, že to sem nemají z domova daleko a také si uvědomují, jak je důležité systematicky sledovat vývoj váhy dítěte."
Než UNICEF tento program v roce 1998 zavedl, podvýživa byla problémem mnoha zdejších dětí. Přibližně 500 z nich trpělo akutní podvýživou, několik dětí na ni dokonce zemřelo. Dnes se zde podvýživa téměř nevyskytuje.
UNICEF poskytl speciální školení pro 641 místních "výživových instruktorů" v okrese Nyanza, kam patří i vesnice Mukoma. Každý z nich objíždí svěřené vesnice a na setkáních s matkami je učí zásadám správné výživy, hygieny, ochrany před malárií a péče o dítě. Matky dostávají také kreslené materiály, podle kterých se mohou doma řídit. Většina z domácností v okrese již používá také impregnované moskytiéry jako ochranu před malárií.
Mukankuranga, jedna z matek, říká: "Naučila jsem se vařit dobré jídlo a obě moje děti rostou tak, jak by měly." Její nejstarší dceři je čtyři a půl roku a poprvé přišla do zdravotnického centra ve věku dvou let. Musela tam několik týdnů zůstat, protože trpěla středně těžkou podvýživou. Mladší syn se těší pozitivním důsledkům programu již od svého narození.
Asi 1 km od místa, kde jsou děti váženy, ženy pracují na poli. Společně pěstují zeleninu. UNICEF jim pomohl získat počáteční vybavení: kbelíky, motyky, hnojiva a sazenice. Celkem 62 žen z vesnice pěstuje rajčata, zelí, zelenou papriku, mrkev a celer, tedy potraviny s vysokou nutriční hodnotou, stejně jako tradiční přílohu - kasavu. Většinu úrody spotřebují samy domácnosti, přebytek potom prodávají na trhu. Získané peníze si šetří na případné "krizové" situace.
Jedna z žen, Godelieve, vysvětluje: "Dokud jsme se nedozvěděly, jak je tato zelenina pro zdraví důležitá, nikdo z nás ji nejedl. Mysleli jsme, že má divný pach a že ji jedí jenom běloši." Její poslední výrok je odměněn hromadným smíchem.
Plány této malé komunity jsou ambiciózní: chtějí požádat UNICEF, aby jim zajistil školení a ingredience nutné pro výrobu tofu, sójového sýra. Možná začnou pěstovat i ovoce. Rády by si v blízkém městě založily obchůdek, kde budou prodávat pěstitelské přebytky. Pro mnohé se to možná bude zdát směšně málo, pro tyto rwandské ženy to je však významný krok k zajištění lepší budoucnosti pro jejich děti. A o to tady přece jde!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Puppy Puppy | Web | 27. února 2008 v 13:12 | Reagovat

Máš super design ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama