Nutná pomoc pro malé děti v Asii

26. února 2008 v 8:15 | Étoile |  UNICEF.cz
Miliony dětí po záplavách v jižní Asii jsou v bezprostředním ohrožení života
UNICEF ČR vyhlašuje sbírku na pomoc dětem v postižených zemích. Naší pomoci je zapotřebí.

Přispět můžete na sbírkový účet UNICEF ČR: 11771177/0300

Odesláním dárcovské SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777 (Cena DMS je 30 Kč, UNICEF od Vás na naléhavou pomoc dětem, postiženým záplavami v Indii, Bangladéši a Nepálu, obdrží 27 Kč)

Záplavy vyhnaly z domovů více než 25 milionů lidí. Děti tvoří 40 procent postižených. (FOTO Reuters pro UNICEF)Pokud se nepodaří zajistit okamžitou humanitární pomoc pro miliony lidí, postižených záplavami v jižní Asii, v celé oblasti hrozí propuknutí vážné zdravotní krize. Podle pracovníků UNICEF, kteří pracují přímo v terénu, většina postižených oblastí je domovem nejchudších komunit, jejichž obyvatelé i před záplavami trpěli nedostatečnou hygienou. Stojatá voda, kterou po sobě záplavy zanechaly, je živnou půdou pro epidemická průjmová onemocnění a smrtelné nemoci přenášené vodou, jako jsou horečka dengue a leptospiróza, očekává se prudký nárůst onemocnění malárií. Děti, které v těchto oblastech tvoří 40 % populace, jsou obzvláště ohroženou skupinou populace.

UNICEF v Indii, Bangladéši i Nepálu působí trvale, a proto mohl na tuto krizovou situaci okamžitě reagovat. Z prostředků, které UNICEF sbírkou získá, tak nebudou muset být hrazeny náklady na budování distribučního zázemí a humanitární infrastruktury, ale v plné výši půjdou tyto prostředky přímo na pomoc postiženým.

Lékař – dobrovolník vydává léky rodinám postiženým záplavami v táboře pro lidi bez domova v oblasti East Champaran v indickém státě Bihar.Z důvodu vysoké koncentrace lidí v táborech a jiných dočasných útočištích existuje ve všech postižených zemích vysoké riziko epidemického šíření záškrtu, cholery, průjmových a kožních onemocnění. UNICEF již v terénu distribuuje nepromokavou celtovinu pro budování dočasných přístřeší, tablety na čištění vody, orální rehydratační sůl (ORS) na pomoc proti průjmovým onemocněním a následné dehydrataci, rodinné hygienické sady, mobilní toalety, soupravy první pomoci, porodnické soupravy a zdravotnický materiál.

Ve spolupráci s místními úřady UNICEF jen např. v indickém státu Bihar vytvořil 50 zdravotnických týmů, z nichž v každém pracují dva lékaři. Tyto týmy, dopravené do postižených míst loděmi i po souši, zajiš?ují distribuci léků a zdravotnického materiálu v místech, kde se postižení koncentrují, a provedou rozsáhlé očkování ohrožených dětí do 10 let proti záškrtu.

Místní pracovníci budují dočasná hygienická zařízení v táboře pro lidi bez domova v oblasti East Champaran ve státě Bihar. Zajištění dostatečné hygieny je v místech s vysokou koncentrací lidí jedna z nejvyšších priorit.Distribuci humanitární pomoci ztěžuje obtížný přístup do postižených míst - mnohé vesnice a komunity jsou dostupné pouze po vodě nebo pomocí vrtulníků, což zvyšuje náklady na dopravu životně důležitých zásob. Zničeny byly domy, školy, nemocnice, stejně jako cesty a dopravní infrastruktura. Vodní zdroje jsou buď kontaminovány, nebo ještě stále pod vodní hladinou, což nutí lidi používat i k pití závadnou povrchovou vodu. V Nepálu, zejména ve východní oblasti Terai, existují také bezpečnostní rizika.Dívenka v provizorním přístřeší v dočasném táboře pro lidi postižené záplavami čeká, zda se najdou její rodiče.V těchto dnech je do postižených oblastí distribuována humanitární pomoc z místních skladů UNICEF přímo v Indii, Nepálu a Bangladéši, která sem byla doplněna letos v červnu (např. 5 tisíc ks plastové celtoviny, 130 tisíc balení ORS, 50 tisíc ks tablet na čištění vody). Potřeby v terénu však budou nesrovnatelně větší. Odhaduje se, že vysoký počet lidí může zůstat bez domova až několik měsíců. Hlavními potřebami zůstává zajištění potravin, pitné vody a dočasných přístřeší pro postižené lidi.

Příklady nákladů na humanitární pomoc:
150 Kč
Teplá přikrývka pro 1 dítě
450 Kč Iontová směs Světové zdravotnické organizace - WHO, která může zachránit život až deseti dětem při průjmovém onemocnění
600 Kč Proočkování jednoho dítěte proti šesti hlavním infekčním onemocněním, včetně injekčních stříkaček
1000 Kč Směs UNIMIX pro 20 dětí na týden (UNIMIX je speciální směs kukuřice, cukru a oleje pro děti postižené těžkou podvýživou)
2500 Kč ORT (Orální rehydratační terapie) pro záchranu života 625 dětí postižených těžkým průjmem a dehydratací
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama